Přímé půjčky

Co jsou to přímé půjčky?

Náš projekt financujeme z několika zdrojů. Tím hlavním je půjčka od německé nadace Umverteilen!, která tvoří 70 % z ceny projektu. A protože je lepší mít tisíc přátel po boku, než jednu banku nad sebou, rozhodli jsme se zbylých 30 % získat jednak z našich vlastních úspor, jednak pomocí takzvaných přímých půjček.

Přímá půjčka je smlouva o půjčce na dobu určitou uzavřená mezi sociálním družstvem První vlaštovka a konkrétními lidmi, kteří se nás tímto způsobem rozhodli podpořit. Část takto získaných prostředků byla použita na nákup nemovitosti, další část použijeme na rekonstrukci objektu a také vybudování veřejného prostoru.

Podmínky přímých půjček

Minimální výše přímé půjčky je z administrativních důvodů 5.000 Kč, maximální výše je pak 1.000.000 Kč. Jestli nám chcete půjčit jinou částku, kontaktujte nás prosím na e-mailu finance@sdilenedomy.cz, kde se dohodneme na dalším postupu. Velice si vážíme Vašeho zájmu investovat svoje peníze do smysluplného projektu!

Úrok, který Vám můžeme nabídnout, se pohybuje v rozmezí 0–4 %. Záleží tedy na Vás, jakým způsobem se rozhodnete svoje peníze zhodnocovat. Nejvíc nám samozřejmě pomůže bezúročná půjčka, rádi se ale našim podporovatelům a podporovatelkám úrokem odvděčíme za poskytnutou důvěru.

Smlouvy se uzavírají na dobu určitou, minimálně však na dobu jednoho roku. Preferovaná varianta je jedna splátka na konci sjednané doby, při které Vám vrátíme jistinu společně s úrokem. Jsme ale otevření i dalším variantám splácení a zejména v případě větších půjček pro nás není problém se domluvit na průběžném splacení například každý rok.

Máme pro Vás také webovou aplikaci, ve které si můžete různé varianty půjčky vyzkoušet a podívat se na vzor případné smlouvy. Pokud budete se zněním smlouvy souhlasit a podmínky půjčky Vám budou vyhovovat, můžete nám nabídku prostřednictvím aplikace odeslat a my se Vám do 24 hodin ozveme ohledně dalšího postupu.


Otázky a odpovědi týkající se přímých půjček

Obecně k financování

Z jakých zdrojů chcete váš projekt financovat?

Podobně jako u našich spřátelených sítí komunitního bydlení z Rakouska a Německa je větší část financování pokrytá půjčkou od bankovní instituce. V našem případě je 70 % ceny nemovitosti pokryto z půjčky od německé nadace Umverteilen! Zbylých 30 % musíme pokrýt jednak z peněz z vkladů členů a členek kolektivu, kteří budou v domě posléze bydlet, dále z peněz od rodin a přátel, ale hlavně pak z přímých půjček od našich podporovatelů a podporovatelek.

Z čeho chcete půjčky splácet?

Hlavním zdrojem příjmu našeho družstva jsou nájmy. Nejsme tudíž příliš závislí na proměnách vnějších okolností. Jak se říká, bydlet se bude vždy, a i proto považujeme náš systém za velmi stabilní a spolehlivý.

Jak bude probíhat splácení dluhů? Nejdřív přímé půjčky a pak nadace?

Splácení jak úvěru od nadace, tak přímých půjček bude probíhat paralelně.  

Kolik už máte nasbíráno peněz?

Naše družstvo První vlaštovka již shromáždila dostatek peněz na nákup nemovitosti v Praze. V současné době sháníme další prostředky na rekonstrukci objektu a vybudování veřejného prostoru. 

Budete opravu nebo uzpůsobení objektu pro bydlení financovat z přímých půjček a úvěru od nadace nebo až pak z nájmu?

Nejnutnější rekonstrukce, bez kterých není možné se do domu nastěhovat a provozovat veřejný prostor, budou financovány z přímých půjček a půjčky od nadace. Nadstandardní úpravy jednotlivých obytných prostor si budou jednotliví členové a členky financovat sami.

Proč nemáte hypotéku od banky?

Než jsme objevili nadaci Umverteilen!, snažili jsme se některou z místních bank přesvědčit aby nám poskytla hypotéku na nákup domu, podobně jako tomu bylo u skupin v Rakousku a Německu. V současnosti však žádná banka v České republice nenabízí bankovní produkt, který by bylo možné využít pro projekty jako je ten náš. Věříme, že i to se díky realizaci našeho prvního domu podaří změnit.

Kalkulačka a smlouvy

Jakou částku vám lidé nejčastěji půjčují?

Lidé půjčují různé částky od několika tisíc korun po milion. Pomůže nám jakákoliv, klidně i menší částka. Z praktických důvodů jsme se nicméně rozhodli přijímat půjčky v minimální výši 5.000 Kč. Jestli však máte k dispozici jen menší množství peněz, můžete nás od února 2022 podpořit darem na darujme.cz.

Můžu si opravdu vybrat jakoukoliv kombinaci délky a výše půjčky?

V zásadě ano, ale podobně jako u hry Tetris musíme hlídat návaznost a kombinovatelnost jednotlivých půjček v rámci našeho finančního systému, aby do sebe všechno hezky zapadalo. Snažíme se však v tomto směru našim podporovatelům a podporovatelkám vycházet vstříc i díky tomu, že náš systém naštěstí umožňuje poměrně mnoho různých kombinací. Výjimečně však můžeme po zadání parametrů do kalkulačky navrhnout drobnou úpravu některých z nich.

S kým budu smlouvu uzavírat?

Smlouvu je uzavírána mezi Vámi a sociálním družstvem První vlaštovka, které první dům již koupilo a které zároveň pro tento účel získalo půjčku od nadace Umverteilen! Členem První vlaštovky je kromě fyzických osob rovněž spolek Sdílené domy, jehož přítomnost zajišťuje trvalé využití domu pro účely bydlení a díky propracované právní struktuře brání jakémukoliv potenciálnímu zneužití.

Proč nabízíte různou výši úroků?

Počítáme s tím, že lidé, kteří nám chtějí poskytnout půjčku, k tomu mohou mít různé motivace. Někdo si chce jen uložit a zhodnotit peníze na konkrétní časový úsek, jiní nás chtějí podpořit zejména proto, že je jim náš projekt sympatický a chtějí mu pomoci, i když na tom nic nevydělají.

Ve smlouvě o přímé půjčce je pasáž, že vám mám peníze poslat až na vaši výzvu. Proč vám nemůžu poslat peníze hned?

Rekonstrukce domu, na kterou sháníme půjčky, bude rozfázována do několika částí. Proto chceme peníze vybírat primárně až v momentě, kdy budou reálně potřeba. Zároveň je ve smlouvě i datum, po kterém výzvu posílat nebudeme. Tudíž se nemusíte obávat, že se Vám ozveme třeba za padesát let.  🙂

Nabízíte složený nebo jednoduchý úrok?

Ve smlouvách a kalkulacích používáme tzv. jednoduchý úrok. Myslíme si, že je to pohodlnější, jak pro ty z Vás, kteří nám chtějí půjčit a podpořit nás, tak pro naše účetnictví. Je velice snadné a přehledné si spočítat, kolik peněz Vám za konkrétní časový úsek vrátíme zpět.

Čím bude moje půjčka zajištěná? Je investice u vás rizikovější než u jiných podobných investičních projektů?

Hlavní a v podstatě jedinou „podnikatelskou“ činností našeho družstva bude poskytovat bydlení svým členkám a členům ve formě nájmu. Pro ten účel bude družstvo vlastnit jednu a pouze jednu konkrétní nemovitost. Družstvo se nebude věnovat žádným dalším větším podnikatelským tj. rizikovým aktivitám, které by mohly půjčky jakýmkoliv způsobem ohrozit. Celkové součet půjček a úvěru je tedy pokryt hodnotou nemovitosti, kterou již nyní vlastníme. Jakýkoliv případný rozdíl by se v nutném případě pokryl z našich členských vkladů, které se vypořádávají úplně nakonec. V sázce je samozřejmě naše bydlení a je tedy v našem nejlepším zájmu vykrýt všechna možná rizika.

Je možné smlouvu z mojí strany vypovědět i před uplynutím?

Smlouvy jsou uzavřeny na dobu určitou a nepočítá se tedy s jejich předčasným vypovězením. V individuálních případech je samozřejmě možné se domluvit na ukončení smlouvy po dohodě obou stran, pokud by to nebylo na újmu finanční stránce projektu.